Książka „Cmentarz parafii katedralnej”

Cmentarz parafii katedralnej - Anna Sokołowska 1.11.2019 r. w godzinach 11:30-13.00 przy Domku Grabarza na cmentarzu parafialnym w Zamościu p. Anna Sokołowska autorka książki „Cmentarz parafii katedralnej” (wyd 2018 r.) będzie sprzedawała publikację w formie cegiełki z której całkowity dochód zasili konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Przewodnik po cmentarzu opisuje groby zabytkowe z XIX i XX w. jak i późniejsze, które skrywają prochy ważnych dla Zamościa mieszkańców, łącznie 364 pozycje. Przewodnik pomoże dostrzec to, czego nie zauważamy idąc w pośpiechu lub zamyśleniu, zadumani nad losem najbliższych – dodaje autorka. Książkę można kupić także w sklepie Dewocjonalia przy katedrze zamojskiej, w Antykwariacie przy ul. Staszica, w księgarniach przy ul. Grodzkiej i Żeromskiego jak również w Muzeum Zamojskim i Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Historycznej (budynek ratusza).

Anna Sokołowska

Anna Sokołowska

Informacje o kweście 2019

Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 30 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2018 roku zostały wyremontowane trzy nagrobki: Nagrobek Władysława Ziemnickiego (ur. 1865 – zm. 1898), Nagrobek Marjanny Matwiejczuk zm. w 1874 r. i Pauliny Rabczewskiej zm. w 1891 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.

Tegoroczna kwesta rozpocznie się tradycyjnie 01 listopada 2019 r. w Dniu Wszystkich Świętych o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 140 osób w tym harcerze, zuchy i uczniowie zamojskich szkół. Sztab SKOCP będzie się mieścił w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A (I piętro).

Kwestować będziemy w czterech miejscach.

Stanowisko A – przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków.
Stanowisko B – przy bramie wjazdowej na cmentarz od ul. Peowiaków.
Stanowisko C – przy wejściu bocznym na cmentarz od ul. Przemysłowej.
Stanowisko D – na terenie cmentarza przy Domku Grabarza.

Przeliczenia zebranych środków dokonają bankowcy z Banku PKO BP.

Celem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków.

Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy.

Żegnamy Wojciecha Kowalczyka

6.09.2019 r. odszedł nasz kolega Wojciech Kowalczyk (dla wielu po prostu Wojtek). Muzyk, wokalista, aranżer, kompozytor, przedsiębiorca, dziennikarz, felietonista, członek Zarządu, Komisji Finansowej jak również współzałożyciel Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 września w Zamojskim Klubie Jazzowym im. Mieczysława Kosza przy ul. Szczebrzeskiej 3, po czym urna z prochami została złożona na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu.

Wojtku, Twoje nagłe odejście zaskoczyło nas wszystkich i wielki żal ścisną serce bo przecież niedawno się widzieliśmy i czyniliśmy już przygotowani do kolejnej Kwesty. Dziękujemy Ci za owocną, aktywną pracę na rzecz Komitetu. Twoje zaangażowanie i pomoc na każdym etapie były dla nas wszystkich bardzo cenne. Nie zapomnimy Cię oraz Twojego optymizm, którym nas zarażałeś.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Będzie nam Ciebie brakowało. Spoczywaj w pokoju. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd
Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Wpłata na SKOCP

W dniu 18.01.2016 r. na konto bankowe Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu wpłynęły środki pieniężne w wysokości 3 308, 49 zł (trzy tysiące trzysta osiem złotych i czterdzieści dziewięć groszy). Kwota ta zebrana została w dniu 16.01.2016 r. podczas uroczystości pogrzebowej zmarłego naszego kolegi, redaktora Piotra Rogalskiego – członka i współzałożyciela Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Zgodnie z wolą rodziny zmarłego środki zostaną wykorzystane na renowację i konserwację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Zamościu.
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu wyraża podziękowanie rodzinie naszego kolegi Piotra za tak szlachetny gest. Jednocześnie łączymy się w bólu z rodziną zmarłego w trudnym czasie żałoby.

Zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu

Żegnamy Piotra Rogalskiego

Z wielkim żalem, w dniu 16.01.2016 r. na cmentarzu parafialnym w Zamościu pożegnaliśmy zmarłego 10.01.2016 roku naszego kolegę, redaktora Piotra Rogalskiego – członka i współzałożyciela Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Piotrze, dziękujemy Ci za wkład pracy i zaangażowanie w działalność Komitetu. Zawsze mogliśmy liczyć na Twoją fachowość, profesjonalizm, rzetelność i pomysłowość oraz za to, że w tę pracę społeczną wkładałeś wiele serca.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Będzie nam Ciebie brakowało.
Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd
Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

MDK wspiera akcję Ratujemy zamojską nekropolię

30 października przedstawiciele Samorządu Wychowanków MDK Zamość: Zuzanna Gasik, Zuzanna Szumigaj, Michał Mroczek, Maciej Krukowski, Dawid Reszczyński wraz z Panią Aleksandrą Baranowicz – opiekunem Samorządu Wychowanków odwiedzili Cmentarz Parafialny w Zamościu. Młodzież wykonała prace porządkowe oraz przygotowała pomniki odnowione w ramach akcji „Ratujemy zamojską nekropolię” do dnia „Wszystkich Świętych”. Wychowankowie oczyścili zabytkowe pomniki z liści oraz zapalili znicze. 30

W sobotę kolejna kwesta na cmentarzu parafialnym

ezamosc-w_sobote_kolejna_kewsta1 listopada w Zamościu odbędzie się coroczna kwesta na cmentarzu parafialnym. Zbiórkę, już po raz ósmy, organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Cel jest szczytny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków i pomników zamojskiej nekropolii.

Udział w kweście zapowiedziało blisko 100 osób, między innymi; samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy, bankowcy, harcerze oraz dziennikarze prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych. Kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 i potrwa do 18.00.

Kwestujących w towarzystwie harcerzy z Hufca Zamość i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu będzie można spotkać w czterech miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane są; przy głównym wejściu (bramie) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

– Tylko dzięki życzliwości i hojności ludzi, której przez siedem lat doświadczaliśmy możemy ratować cenne zabytkowe pomniki i nagrobki znajdujące się na zamojskim cmentarzu – stwierdza Janusz Kawałko przewodniczący Społecznego Komitetu na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego. – Do tej pory przez siedem lat dzięki wielkiej hojności Zamościan i wszystkich ludzi odwiedzających zamojską nekropolię zebraliśmy ponad 110 tysięcy złotych, za co odnowiliśmy 17 pomników i nagrobków oraz dwie zabytkowe latarnie. Mamy nadzieję, że za zebrane pieniądze podczas ósmej kwesty w dniu 1 listopada 2014 roku uda nam się odnowić kolejne zabytkowe nagrobki i pomniki – dodaje.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna zbiórka była rekordową. Zebrano ponad 18 tysięcy złotych.
– Za te pieniądze odrestaurowane zostały zapomniane i opuszczone pomniki: Stanisława Lasockiego – kapelmistrza Orkiestry Wojennej zmarłego w 1905 roku, Teofili Gołębiowskiej zmarłej w 1888 roku oraz Maryi Twardzikowskiej zmarłej w 1891 roku – wylicza Janusz Kawałko. – Wszystkim, którzy wsparli dzieło odrestaurowywania zamojskiej nekropolii serdecznie dziękujemy.

W naszej galerii można oglądać zdjęcia z ubiegłorocznej kwesty.

 

Źródło: http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=9663&Itemid=37

Koniec kwesty na cmentarzu parafialnym w Zamościu. Padł rekord

eZamosc_Koniec-kwesty-na-cmentarzu-parafialnym-w-ZamosciuPadł rekord podczas dzisiejszej kwesty zorganizowanej przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Kwestujący zebrali 18 tysięcy 513 złotych i 62 grosze. Do tej pory największą kwotę zebrano w ubiegłym roku, w puszkach było wówczas 18 tysięcy 372 złotych i 6 groszy.

– Odwiedzający zamojską nekropolię chętnie wrzucali pieniądze do puszek – mówi Łukasz Kot ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Dzięki temu udało się zebrać kwotę jeszcze większa niż przed rokiem. Oznacza to, że zamościanie są coraz hojniejsi. To nas bardzo cieszy – mówi Łukasz Kot.

Była to już ósma zbiórka pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków zamojskiej nekropolii. Kwestowali samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy oraz dziennikarze. W sumie około 100 osób. W kweście, jak co roku, uczestniczył również portal ezamosc.pl.

Za środki zebrane w latach ubiegłych udało się odnowić aż 18 zabytkowych obiektów, w tym nagrobki z XIX i początków XX wieku oraz dwie kamienne lampy stojące przy tzw. domku grabarza.

Lista oczekujących na renowację zabytków jest w dalszym ciągu długa. – Zebrane pieniądze już trafiły do banku. Liczymy jeszcze na to, że na konto komitetu wpłynie dodatkowo kilka tysięcy złotych od instytucji, które deklarowały pomoc – mówi Łukasz Kot. – Po nowym roku zbierze się specjalnie powołana komisja i zdecyduje, które zabytkowe nagrobki zostaną za te pieniądze wyremontowane – dodaje.

Zdjęcia z tegorocznej kwesty można oglądać w naszej galerii.

Źródło: http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=9651&Itemid=37

Razem odnawiajmy zamojską nekropolię

Zamosc-onLine-Razem-odnawiajmy-zamojska-nekropolię1 listopada w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu (przy ulicy Peowiaków) zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków i pomników znajdujących się na tej zamojskiej nekropolii. Organizatorem ósmej już kwesty jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Kwesta rozpocznie się o godzinie 8 i potrwa do 18. Udział w niej zapowiedziało ponad 100 osób. Pieniądze do puszek będą zbierać między innymi: samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy, bankowcy, harcerze oraz dziennikarze. Towarzyszyć im będą harcerze z Hufca Zamość i wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji kwesty datki na ratowanie cennych zabytków zamojskiej nekropolii będzie można w złożyć w czterech miejscach. Stanowiska kwestarzy rozlokowane będą przy głównej bramie na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od trony ul. Przemysłowej.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna kwesta była rekordowa pod względem zebranych środków pieniężnych. Odwiedzający Cmentarz Parafialny 1 listopada 2013 roku wsparli Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu kwotą ponad 18 tys. zł.
– Tylko dzięki życzliwości i hojności ludzi, której przez siedem lat doświadczaliśmy możemy ratować cenne zabytki, pomniki i nagrobki znajdujące się na zamojskim cmentarzu. Do tej pory przez siedem lat dzięki wielkiej hojności Zamościan i wszystkich ludzi, którzy co roku 1 listopada odwiedzali zamojską nekropolię zebraliśmy ponad 110 tysięcy złotych, za co odnowiliśmy 17 nagrobków oraz dwie zabytkowe latarnie. Mamy nadzieję, że za zebrane pieniądze podczas ósmej kwesty 1 listopada 2014 roku uda nam się odnowić kolejne zabytkowe nagrobki i pomniki. Pomniki jakie odrestaurowane zostały za pieniądze zebrane podczas kwesty w 2013 roku to zapomniane i opuszczone pomniki: Stanisława Lasockiego – kapelmistrza Orkiestry Wojennej zmarłego w 1905 roku, Teofili Gołębiowskiej zmarłej w 1888 roku oraz Maryi Twardzikowskiej zmarłej w 1891 roku. Kwota 18 372 zł i 6 groszy jaką zebraliśmy w 2013 wystarczyła na ich renowację. Serdecznie dziękujemy zatem wszystkim, którzy wsparli dzieło odrestaurowywania zamojskiej nekropolii – mówi Janusz Kawałko przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Oprócz wspólnego kwestowania na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu, przez cały rok można wpłacać dowolne darowizny na specjalne konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego.

Konto: PKO BP SA. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753 z dopiskiem „Na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu”.

– Mamy nadzieję, że kolejni darczyńcy dołączą do wspólnego dzieła ratowania zamojskiej nekropolii i wesprą tę ideę finansowo – zachęca Janusz Kawałko.

autor / źródło: red.
dodano: 2014-10-28

Źródło: http://zamosconline.pl/text.php?id=10749&rodz=wiad&tt=razem-odnawiajmy-zamojska-nekropolie

Kwesta po raz ósmy

Kronika-Tygodnia-Kwesta-po-raz-osmy1 listopada na cmentarzu parafialnym w Zamościu odbędzie się kolejna, ósma już kwesta. Politycy, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz wiele innych osób zbierać będą datki na odnowę najstarszych zabytków nekropolii

– Dzięki wielkiej hojności zamościan oraz odwiedzających nekropolię w ciągu siedmiu lat kwestowania zebraliśmy 110 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom odnowiliśmy 17 pomników i nagrobków oraz dwie zabytkowe latarnie. Mamy nadzieję, że za pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty uda nam się odnowić kolejne zabytkowe obiekty – taką informację członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu zmieścili na swojej stronie internetowej www.kwesta.zam.pl.
Podczas ubiegłorocznej zbiórki kwestujący zebrali do puszek 18 372 zł. Dzięki tym datkom udało się odrestaurować zapomniane i opuszczone pomniki.

Źródło: http://kronikatygodnia.pl/kwesta-po-raz-osmy/