W sobotę kolejna kwesta na cmentarzu parafialnym

ezamosc-w_sobote_kolejna_kewsta1 listopada w Zamościu odbędzie się coroczna kwesta na cmentarzu parafialnym. Zbiórkę, już po raz ósmy, organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Cel jest szczytny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków i pomników zamojskiej nekropolii.

Udział w kweście zapowiedziało blisko 100 osób, między innymi; samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy, bankowcy, harcerze oraz dziennikarze prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych. Kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 i potrwa do 18.00.

Kwestujących w towarzystwie harcerzy z Hufca Zamość i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu będzie można spotkać w czterech miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane są; przy głównym wejściu (bramie) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

– Tylko dzięki życzliwości i hojności ludzi, której przez siedem lat doświadczaliśmy możemy ratować cenne zabytkowe pomniki i nagrobki znajdujące się na zamojskim cmentarzu – stwierdza Janusz Kawałko przewodniczący Społecznego Komitetu na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego. – Do tej pory przez siedem lat dzięki wielkiej hojności Zamościan i wszystkich ludzi odwiedzających zamojską nekropolię zebraliśmy ponad 110 tysięcy złotych, za co odnowiliśmy 17 pomników i nagrobków oraz dwie zabytkowe latarnie. Mamy nadzieję, że za zebrane pieniądze podczas ósmej kwesty w dniu 1 listopada 2014 roku uda nam się odnowić kolejne zabytkowe nagrobki i pomniki – dodaje.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna zbiórka była rekordową. Zebrano ponad 18 tysięcy złotych.
– Za te pieniądze odrestaurowane zostały zapomniane i opuszczone pomniki: Stanisława Lasockiego – kapelmistrza Orkiestry Wojennej zmarłego w 1905 roku, Teofili Gołębiowskiej zmarłej w 1888 roku oraz Maryi Twardzikowskiej zmarłej w 1891 roku – wylicza Janusz Kawałko. – Wszystkim, którzy wsparli dzieło odrestaurowywania zamojskiej nekropolii serdecznie dziękujemy.

W naszej galerii można oglądać zdjęcia z ubiegłorocznej kwesty.

 

Źródło: http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=9663&Itemid=37