Apel 2014

Wspólnie odnawiajmy zamojską nekropolię

Kwesta 2014 r.

Pomniki odrestaurowane 2013

W dniu Wszystkich Świętych 1 Listopada 2014 roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu organizuje ósmą kwestę na rzecz odnowy zamojskiej nekropolii mieszczącej się przy ulicy Peowiaków. Udział w kweście zapowiedziało blisko 100 osób, między innymi; samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy, bankowcy, harcerze oraz dziennikarze prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych. Kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 i potrwa do 18.00. Kwestujących w towarzystwie harcerzy z Hufca Zamość i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu będzie można spotkać w czterech miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane są; przy głównym wejściu (bramie) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od trony ul. Przemysłowej. Tylko dzięki życzliwości i hojności ludzi, której przez siedem lat doświadczaliśmy możemy ratować cenne zabytkowe pomniki i nagrobki znajdujące się na zamojskim cmentarzu.

Do tej pory przez siedem lat dzięki wielkiej hojności Zamościan i wszystkich ludzi odwiedzających zamojską nekropolię zebraliśmy ponad 110 tysięcy złotych, za co odnowiliśmy 17 pomników i nagrobków oraz dwie zabytkowe latarnie. Mamy nadzieję, że za zebrane pieniądze podczas ósmej kwesty w dniu 1 listopada 2014 roku uda nam się odnowić kolejne zabytkowe nagrobki i pomniki. Za pieniądze zebrane podczas kwesty w 2013 roku odrestaurowane zostały zapomniane i opuszczone pomniki: Stanisława  Lasockiego – kapelmistrza Orkiestry Wojennej zmarłego w 1905 roku, Teofili Gołębiowskiej zmarłej w 1888 roku oraz Maryi Twardzikowskiej zmarłej w 1891 roku. Kwota 18 372 zł, jaką zebraliśmy w 2013 wystarczyła na ich renowację. Wszystkim, którzy wsparli dzieło odrestaurowywania zamojskiej nekropolii serdecznie dziękujemy.

Oprócz wspólnego kwestowania w dniu 1 listopada 2014 r., przez cały rok można wpłacać darowizny na specjalne konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego: PKO BP SA. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753 z dopiskiem „Na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu”. Każdemu darczyńcy, który dołączy do wspólnego dzieła ratowania zamojskiej nekropolii i wesprze finansowo dzieło ratowania zabytków cmentarza i świadectwa naszej przeszłości serdecznie dziękujemy.

Społeczny Komitet
Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu