Koniec kwesty na cmentarzu parafialnym w Zamościu. Padł rekord

eZamosc_Koniec-kwesty-na-cmentarzu-parafialnym-w-ZamosciuPadł rekord podczas dzisiejszej kwesty zorganizowanej przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Kwestujący zebrali 18 tysięcy 513 złotych i 62 grosze. Do tej pory największą kwotę zebrano w ubiegłym roku, w puszkach było wówczas 18 tysięcy 372 złotych i 6 groszy.

– Odwiedzający zamojską nekropolię chętnie wrzucali pieniądze do puszek – mówi Łukasz Kot ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Dzięki temu udało się zebrać kwotę jeszcze większa niż przed rokiem. Oznacza to, że zamościanie są coraz hojniejsi. To nas bardzo cieszy – mówi Łukasz Kot.

Była to już ósma zbiórka pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków zamojskiej nekropolii. Kwestowali samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy oraz dziennikarze. W sumie około 100 osób. W kweście, jak co roku, uczestniczył również portal ezamosc.pl.

Za środki zebrane w latach ubiegłych udało się odnowić aż 18 zabytkowych obiektów, w tym nagrobki z XIX i początków XX wieku oraz dwie kamienne lampy stojące przy tzw. domku grabarza.

Lista oczekujących na renowację zabytków jest w dalszym ciągu długa. – Zebrane pieniądze już trafiły do banku. Liczymy jeszcze na to, że na konto komitetu wpłynie dodatkowo kilka tysięcy złotych od instytucji, które deklarowały pomoc – mówi Łukasz Kot. – Po nowym roku zbierze się specjalnie powołana komisja i zdecyduje, które zabytkowe nagrobki zostaną za te pieniądze wyremontowane – dodaje.

Zdjęcia z tegorocznej kwesty można oglądać w naszej galerii.

Źródło: http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=9651&Itemid=37