Piąta kwesta na cmentarzu parafialnym: Wrzuć grosz do puszki

Piąta kwesta na cmentarzu parafialnym: Wrzuć grosz do puszkiTo będzie już piąta kwesta na cmentarzu przy ul. Peowiaków. Podobnie, jak w latach poprzednich pieniądze do puszek będą zbierane 1 listopada. Nie omijajmy kwestarzy. Na terenie tej nekropolii jest jeszcze mnóstwo starych, zabytkowych nagrobków do uratowania.
Tegoroczna kwesta, podobnie jak poprzednie, zacznie się o godz. 8 rano we wtorek 1 listopada.

– Wchodzących na cmentarz, przy bramie głównej będzie z puszką witał dr Jerzy Słupecki, od lat związany z naszą akcją i od lat kwestujący właśnie w tym miejscu – zapowiada Janusz Kawałko ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Dodaje, że z samego rana na cmentarzu będzie można wrzucać pieniądze do puszki także profesora Wojciecha Przegona, który specjalnie na ten dzień przyjedzie do Zamościa z Krakowa i m.in. posła Sławomira Zawiślaka.

Kwestarzy będzie jednak znacznie więcej. W piątek na liście wolontariuszy było już 60 nazwisk. To więcej niż w latach poprzednich. Jest więc szansa, że może i pieniędzy uda się zebrać, więcej niż dotychczas. Na pewno się przydadzą i nie zmarnuje się ani złotówka.

A jak było do tej pory? Podczas pierwszej akcji uczestnikom zbiórki udało się zebrać ponad 13 tys. zł. Rok później jeszcze więcej, bo przeszło 16 tys. zł, podczas kolejnej zbiórki zgromadzono ponad 13 tys. zł. A w zeszłym roku padł prawdziwy rekord: ponad 17 tys. zł.

I zrobiono za te ubiegłoroczne pieniądze również wyjątkowo wiele. Udało się wydobyć z ruiny np. pochodzący z 1890 roku pomnik rejenta Jana Bruno Balzera.
– Był w fatalnym stanie, został odrestaurowany od podstaw – cieszy się Kawałko.

– Teraz wygląda naprawdę dobrze – uważa Jadwiga Hospodarewska z Krakowa, który na groby najbliższych przyjeżdża do Zamościa co roku. I zawsze wspiera kwestę. Tak będzie i tym razem. Cieszy ją, że pieniądze zbierane na cmentarzu 1 listopada nie idą na marne. – Specjalny zespół w konsultacji z konserwatorami zabytków wytypował już 20 kolejnych obiektów do odnowienia – mówi Janusz Kawałko.

Już odnowili
Po pierwszej edycji kwesty odnowione barokowe lampy, stojące przy tzw. domu grabarza. Później przyszedł czas na nagrobek ojca pierwszego premiera II RP Leopolda Skulskiego, także nagrobki Feliksy Kudlińskiej i Emilii Radyszkiewicz oraz Tekli i Magdaleny Ehm. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce poza grobem rejenta odnowiono też kamienny nagrobek Antoniego i Marii Gołowskich z 1885 i 1889 roku. Dofinansowano też już wcześniej odnowiony pomnik geometry rządowego Antoniego Bogaczewskiego.

Będą kwestować
Wśród wolontariuszy, którzy z puszkami będą czekać na datki 1 listopada ma być m.in. prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, ale także m.in. Muzyk Witold Paszt, Alicja Saturska z Chóru Rezonans, a także harcerze i przedstawiciele wszystkich zamojskich mediów, w tym również Dziennika Wschodniego.

Dorzuć swój grosz
Pieniądze na odnowę Cmentarza Parafialnego w Zamościu można także wpłacać na konto: PKO BP S.A. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753

Źródło: http://www.mmzamosc.pl/artykul/piata-kwesta-na-cmentarzu-parafialnym-wrzuc-grosz-do-puszki-444289.html