Kwesty na cmentarzach w Zwierzyńcu i Hrubieszowie

Kwesty na cmentarzach w Zwierzyńcu i HrubieszowieDzisiaj, nie tylko w Zamościu, ale również na innych cmentarzach w regionie prowadzone będą zbiórki pieniędzy. kwestarzy będzie można spotkać m.in. także w Zwierzyńcu i w Hrubieszowie.
Zbiórka w Zwierzyńcu organizowana jest przez Towarzystwo Miłośników Zwierzyńca. Potrwa dzisiaj od godz. 8 do 15.

Kwestarze będą czekać na darczyńców przy wejściu do nekropolii. Pieniądze do puszek mają zbierać m.in. członkowie towarzystwa oraz nauczyciele i młodzież z miejscowych szkół.

– Za zebrane pieniądze chcemy odnowić miejsce spoczynku byłego legionisty, odznaczonego Krzyżem Niepodległości Wincentego Stanisława Wojciechowskiego, który zmarł w 1936 roku – informuje prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca Elżbieta Hałasa.

Podczas ubiegłorocznej zwierzynieckiej kwesty zgromadzono prawie 7 tysięcy złotych. Przeznaczono je na odrestaurowanie mogiły z 1913 roku, urzędnika Ordynacji Zamojskiej Hipolita Niedzielskiego.

– Pierwszym był pomnik aptekarskiej Rodziny Gulińskich, który pochłonął najwięcej środków, ale też był bardzo zaniedbany, a jego wartość artystyczna jest wyjątkowa. Identyczną postać kobiety klęczącej przed krzyżem znaleźliśmy na warszawskich Powązkach – mówi Elżbieta Hałasa.

Wszystkie odnowione mogiły znajdują się w starej części zwierzynieckiego cmentarza.

Wiadomo, że w tym roku w Hrubieszowie pieniądze ma zbierać ok. 60 wolontariuszy. Kwesta potrwa między godz. 9 a 15. Pieniądze zbierane będą przy bramach wejściowych na cmentarz od strony ul. Kolejowej i ul. Nowej.

Wśród wolontariuszy znajdą się m.in.: nauczyciele i młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Miejskich nr 2, pracownicy biblioteki miejskiej i powiatowej, Urzędu Miasta, muzeum, Stowarzyszenia Edukacyjnego „razem”, regionaliści z Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza.

To ma być już siódma kwesta w Hrubieszowie. Przez ostatnich sześć lat dzięki hojności, odwiedzających miejscowy cmentarz i wsparciu konserwatora zabytków, uratowano 18 nagrobków, liczących od 100 do ponad 150 lat.

W ubiegłym roku zebrano około 10,5 tysiąca złotych. Za te pieniądze odrestaurowano dwa pomniki: Marii Barbary z rodziny Steinbrichów Jabłońskiej i Elżbiety Steinbrich z 1895 roku, a także Pauliny z Gawlińskich z 1827 roku.

Przewodniczący społecznego komitetu Włodzimierz Piątkowski ma nadzieję, że podczas tegorocznej kwesty uda się zebrać podobną kwotę. Jeśli tak się stanie powinno to wystarczyć na odnowienie kolejnych dwóch mogił. Będą to prawdopodobnie pomniki: Teodozji z Reszczyńskich z domu Mielnikowej z około 1860 roku oraz Augustyny z Szulców z 1895 roku.

Źródło: http://www.mmzamosc.pl/artykul/kwesty-na-cmentarzach-w-zwierzyncu-i-hrubieszowie-445858.html