Zamość: Szósta kwesta na cmentarzu parafialnym

Zamość- Szósta kwesta na cmentarzu parafialnym / eZamość - regionalny portal informacyjny - 1 listopada na cmentarzu parafialnym w Zamościu odbędzie się coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców, pomników, nagrobków i budowli. W akcji, którą już po raz szósty organizuje Społeczny Komitet na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu, weźmie udział około 50 osób, m.in. dziennikarze, samorządowcy, ludzie kultury i oświaty. Pomagać im będą harcerze i zuchy z zamojskiego hufca ZHP.

Kwesta będzie trwała od godziny 8:00 rano do godziny 18:00, w czterech punktach cmentarza: przy dwóch bramach od ulicy Peowiaków, przy furtce od ulicy Przemysłowej i przy tzw. domku grabarza.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zebrano rekordową kwotę, ponad 17 tysięcy złotych. Dzięki pieniądzom odrestaurowane zostały 3 pomniki: Apolonii Fedeckiej, Maryli Gilczyńskiej oraz Teofila Gołębiowskiego. W sumie, przez ostatnich pięć lat, konserwacji poddano 12 nagrobków oraz 2 zabytkowe latarnie ustawione przy Domku Grabarza.

Źródło: http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=5695&Itemid=37